Mieszkania na sprzedaż – jakie pułapki czyhają na kupującego?
- Szczegóły
Kupno mieszkania to dla wielu osób największa życiowa inwestycja. Przypominamy o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko wpadki.
Finansowa strona zakupu mieszkania
Przygotowując się do kupna nieruchomości, musimy dysponować pewną sumą w gotówce. Sam wkład własny jednak nie wystarczy: inwestor będzie bowiem potrzebował także środków finansowych związanych z opłaceniem podatku, prowizjami dla pośredników czy dodatkowymi kosztami zawarcia transakcji w banku. Warto przy tym przypomnieć, że zadatek i zaliczka nie są tożsamymi pojęciami. Gdy do umowy nie dojdzie, zaliczka jest oddawana kupującemu. Inaczej wygląda to w przypadku zadatku: jeśli do transakcji nie dojdzie z winy nabywcy (np. inwestor nie uzyska zdolności kredytowej), pieniądze zostają u sprzedawcy. Jeśli natomiast zawini sprzedawca: kupujący otrzymuje kwotę równą podwójnemu zadatkowi.
Dokonując kalkulacji inwestycji należy ponadto uwzględnić takie dane jak: koszty utrzymania nieruchomości oraz koszty dojazdu do miejsca pracy. W długofalowej perspektywie, takie ponoszone co miesiąc wydatki mogą zdecydowanie zmienić wartość inwestycji i jej ocenę. Dość powiedzieć, że możliwość „zaoszczędzenia” co miesiąc np. 300 złotych w perspektywie kilku dekad otwiera nowe możliwości dot. spłacania rat kredytu hipotecznego.
Lokalizacja z dobrymi widokami na przyszłość
Do tego, że lokalizacja nieruchomości ma ogromne znacznie nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak nawet na najbardziej atrakcyjne usytuowanie popatrzeć krytycznie, uwzględniając nie tylko aktualne potrzeby rodziny, ale przede wszystkim – przyszłość. Mieszkanie powinno znajdować się w punkcie dobrze skomunikowanym zarówno z centrum miasta, jak i jego dzielnicami. W przypadku nowej inwestycji budowlanej bardzo ważne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten powinien zawierać informacje na temat planowanych inwestycji i rodzaju zabudowy. Solidny deweloper dzieli się tego typu danymi w prospekcie emisyjnym, warto jednak potwierdzić je i porównać z aktem prawa miejscowego.